Adana Stor perde, bir mekanizma aracılığıyla açılıp kapanabilen bir perde çeşididir. Kullanımı en kolay olan stor perdeler, evlerde ve işyerlerinde  büyük kolaylık sağlar.

 Kolay kolay leke tutmayan stor perdenin ortalama ömrü, 4 yıldır. Ancak tozsuz ve rutubetsiz alanlarda bu süre, 6 seneye kadar uzayabilir. Ofislerde veya evlerde rahatlıkla kullanılabilen stor perdenin, oldukça fazla kumaş ve renk seçeneği vardır.

Stor Perde Kumaşları

Stor perdede kullanılan birçok kumaş çeşidi bulunur. Bunlar: Pamuk, polyester ve ketendir.  

Pamuk

Pamuklu kumaştan üretilen bir stor perdenin, tozsuz alanlarda kullanılması gerekir. Bunun nedeni, pamuklu storun yıkanamamasıdır.

Polyester

Apreli olan polyester kumaş, kaliteli perde kumaşları arasında yer alır. Dayanıklıdır ve temizliği oldukça kolaydır. Ömrü ise, 3-5 yıl arasıdır.

Keten

Stor perde kumaşları arasında, en dayanıksız olanı ketendir. Bunun nedeni, ketenin güneş ışınlarına karşı dayanıksız olmasıdır.

 Stor Perde Temizliği

Stor perde, içerisinde bulundurduğu apre sayesinde kolay kolay toz ve kir tutmaz. Bu nedenle temizliği oldukça kolaydır.

Stor perdenin temizliğinde kullanılabilecek birden çok yöntem vardır. Haftada 1 defa nemli bir bez yardımı ile storlar temizlenebilir ve böylelikle perdenin ömrünü uzatılır. Diğer bir yöntem ise, perdenin yerinden sökülmesi suretiyle temizlenmesidir. Bu yöntemde stor perde, düz bir zemine serilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, aprenin kat izi yapmaması için, perdenin hiçbir şekilde kırışmamasıdır. Ardından, ılık su, yumuşak fırça ve deterjan yardımı ile fazla güç harcamadan, perdenin 2 yüzü de temizlenir. Temizleme esnasında kesinlikle çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Durulamanın ardından perde yerine asılmalı ve kurumaya bırakılmalıdır.

Yıkayarak temizleme işlemi sadece polyester ve güneş geçiren kumaşlar için geçerlidir. Karartma stor perde, pamuklu ve keten stor perdeler kesinlikle yıkanarak temizlenmemelidir. Aksi halde, perdeler hızla yıpranacaktır.